czwartek, 26 lutego 2009

Leki dla koni

Leki dla koni
Czy znają Państwo Chitopan? jest to aerozol lub żel, pielęgnacyjny. Lek wspomaga leczenia trudno gojących się ubytków i mikrourazów skóry. Zawiera w swoim składzie m.in. CHITOZAN otrzymywany z morskich skorupiaków. Warto poznać ten lek.

sobota, 14 lutego 2009

Trzęsawka

W związku z ostatnimi odkryciami sugerującymi, że trzęsawka (scarpie) może być przenoszona przez mleko z owcy na jagnię wprowadzono we Francji procedurę która zakłada że mleko ze stad, w których wykryto potwierdzone lub przypuszczalne przypadki trzęsawki nie może być stosowane

Kontrole fitosanitarne w województwie mazowieckim

Szybkie tempo kontroli, maksymalne udogodnienia dla eksporterów i wydanie ponad 100 świadectw fitosanitarnych dziennie - to efekty wspólnych działań wicewojewody mazowieckiego Dariusza Piątka i wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa Dariusza Wiraszki. Producenci jabłek – w szczególności z rejonu Grójca - nie mają problemu z uzyskaniem niezbędnych dokumentów i wysyłką towaru. W województwie mazowieckim od początku 2009 roku wydano już ponad 2200 świadectw fitosanitarnych, co stanowi ponad 50% świadectw wydanych w skali całej Polski.

W 2009 r. wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zwiększył liczbę kontrolerów, którzy mają imienne upoważnienia z Federacji Rosyjskiej, z 10 do 19, w tym w południowej części województwa - z 2 do 6. Ponadto, do pracy w rejonie Grójca skierowano w ostatnich dniach dodatkowy personel z innych części Mazowsza. W efekcie liczba wydawanych świadectw fitosanitarnych - potrzebnych m.in. do eksportu jabłek - wzrosła do ponad 200 dziennie. Wojewoda zapowiada również podjęcie starań mających na celu zmianę zasad kontroli poprzez reformę procedur zmierzających do skrócenia czasu przebywania kontrolera przy załadunku towaru oraz do podjęcia czynnej współpracy ze służbą celną.

Warunkiem eksportu owoców i roślin jest posiadanie świadectwa fitosanitarnego wystawianego przez inspektorów. Zadanie inspektorów polega na stwierdzeniu braku chorób wysyłanego towaru. W związku z tym muszą być oni obecni przy załadunku TIR-ów od początku do końca. Czas takiej odprawy wynosi około 3-4 godzin. Najdłuższy jest w małych firmach, które nie dysponują zautomatyzowanym system załadunku. Na Mazowszu problem ten dotyczy w szczególności eksporterów jabłek z rejonu Grójca, ale także producentów pieczarek i roślin.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2008 r. wydała 12 147 świadectw fitosanitarnych w województwie mazowieckim, w tym do Federacji Rosyjskiej - 477, a z rejonu Grójca - 243. Do 27 stycznia 2009 r. inspektorzy na Mazowszu wydali już 2288 świadectw (stanowi to ponad 50% świadectw wydanych w skali całego kraju - 3931), z czego do Federacji Rosyjskiej - 1091 (w skali kraju wydano 1274 świadectwa do FR).

Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego

BSE test

BSE - powstał szybki i tani test na obecność BSE. Test dla bydła opracowali niemieccy i amerykańscy naukowcy.